• support@avodazmanit.co.il
אזור אישי
תוצאות החיפוש שלך

איך לכתוב קורות חיים מנצחים

פורסם ע''י צוות האתר עבודה זמנית ב אפריל 13, 2020
| 0

תהליך חיפוש העבודה יכול להיות ארוך ומייגע. אחרי שמצאנו משרה שמתאימה לנו בלוח המשרות מגיע השלב הבא שבו אנחנו רוצים לנסות ולהשיג ראיון עבודה. בשביל זה עלינו לשלוח את קורות החיים שלנו למעסיק הפוטנציאלי ולקוות שיבחר בנו מתוך עשרות ולפעמים גם מאות קורות חיים שנשלחו אליו. אז איך נצליח לכתוב קורות חיים שיבלטו מעל כל השאר ולגרום למעסיק לבחור דווקא בנו להגיע לראיון עבודה? ריכזנו עבורכם כמה טיפים חשובים לכתיבת קורות חיים מנצחים.

למעסיקים אין הרבה זמן והם רוצים לבחור את המועמד הטוב ביותר. הרושם הראשוני שניצור על גבי קורות החיים שנשלח הוא מה שיגרום להם להזמין אותנו לראיון עבודה או לגרוס את הדף ששלחנו. כדי שנצליח במשימה הלא פשוטה הזאת, חשוב להקפיד על המבנה, התוכן והעיצוב של קורות החיים שלנו.

מבנה מנצח הוא לא רק סיסמה

המבנה של קורות החיים הוא אחד הגורמים המכריעים שיהפכו אותם למנצחים. כל חלק של קורות החיים שלנו צריך להיות במקום המתאים ולהכיל את הפרטים הנדרשים במדויק.

הקו המנחה של המבנה ובהמשך גם של התוכן, הוא הקפדה ייתרה על שני כללי בסיס חשובים: דיוק ותמציתיות. הדיוק משמעותו התאמת התוכן בדיוק למשרה שאותה מנסים להשיג. למשל, אם אנחנו מגישים קורות חיים למשרת מנהל עבודה, נציין משרות בהן עסקנו בניהול, כמו ניהול צוות וניהול משמרת. גם אם אין לנו במפורש ניסיון קודם, נדגיש ניסיון דומה במשרות אחרות, כמו ניהול סדר יום, ניהול יומן וכד'. את כל זה נקפיד לרשום בתמציתיות בטקסט קצר ומדויק.

כחלק ממרכיב התמציתיות חשוב מאוד לא להגזים. לא לכתוב יותר מידי תיאורים או משרות בהן עבדנו ובטח שלא להגזים בתיאור העבודה שלנו, אלא לדייק. כשאנו מתארים את המשרה שבה עבדנו כדאי לבחור במילים רלוונטיות מתוך הצעת העבודה. למשל: יישום, הטמעה, תכלול וכד'.

יש לשים לב לשפה שבה יש להגיש את קורות החיים. כאשר המשרה המבוקשת נכתבה באנגלית יצפו ממכם גם להגיש את קורות החיים שלכם באנגלית ולהדגיש בהם את הידע שלכם בשפות.

תוכן ייחודי ומותאם אישית

התוכן הוא הלב של קורות החיים שלנו. הוא מורכב ממספר חלקים, בהתאם למי אנחנו ולניסיון שלנו בעבודות קודמות. גם כאן, יש להקפיד על דיוק ותמציתיות.

הפרטים האישיים שלנו – חשובים אבל שלא ייתפסו יותר מידי מקום

המעסיק רוצה לדעת את הפרטים הכי בסיסיים עלינו: השם שלנו, הטלפון והאימייל שלנו, איפה אנחנו גרים, מתי נולדנו והאם אנחנו נשואים עם ילדים. את כל הפרטים היבשים האלו נרכז למעלה בראש קורות החיים, נרשום אותם בכתב קטן יותר ונבדיל ביניהם בנקודה או קו לאורך שורה אחת, כדי שלא ייתפסו יותר מידי מקום וישמרו על אסתטיקה. נקפיד לרשום כתובת אימייל נכונה ולא טיפשית ונצרף קישור ללינקדאין או לפרופיל הפייסבוק העסקי שלנו, רק אם הם יכולים להועיל למשרה המדוברת.

ההשכלה שמשקפת את הידע שלנו – כל מה שלמדנו כדי להתאים לתפקיד

כאן המקום לרשום את כל הלימודים וההכשרות המקצועיות שלכם, בעיקר את אלו המתאימים לתפקיד אליו אתם ניגשים. זאת אומרת: החל מתעודת הבגרות, דרך תארים שונים ועד לקורסים והכשרות מקצועיות. רצוי לרשום רק את השנה שבה סיימתם את התואר כדי לא להראות כמה זמן לקח לכם ללמוד ובמקצועות הריאליים נהוג לציין גם ציון גמר, אבל זה לא הכרחי. כמובן שאם היו לכם הישגים מרשימים ותעודות הצטיינות במהלך הלימודים מומלץ לציין אותם בפרק זה.

ניסיון תעסוקתי – מרכז קורות החיים שלכם

זהו החלק המרכזי והעיקרי של קורות החיים. בחלק זה נרשום את המקומות בהם עבדנו בעבר, כך שעבור כל מקום כזה ניתן כותרת מובלטת עם שם התפקיד ושם מקום העבודה, לצד השנים בהן עבדנו באותו מקום. מתחת לכותרת נתאר בקצרה את תחומי העיסוק שלנו באותו תפקיד ואת התוכנות בהן השתמשנו, אם היו כאלה. בחלק זה חשוב במיוחד להקפיד על שני כללי המפתח שלנו של דיוק ותמציתיות – לרשום בעיקר את הניסיון שלנו בתפקידים שמתאימים למשרה המבוקשת ולעשות זאת בדייקנות ובקצרה. עם זאת, כדאי לשים לב שלא נוצרים לנו "חורים" של זמן בהם לא ברור במה עסקנו. הישגים מיוחדים במקום העבודה תמיד מומלץ לציין.

שרות צבאי ולאומי – תמיד מוסיפים לקורות החיים

במדינה שלנו במיוחד, שרות צבאי או לאומי מוסיפים נקודות זכות למועמד לתפקיד. כאן המקום לציין איפה שירתם, מה עשיתם בצבא או בשירות הלאומי, באיזה דרגה השתחררתם מהצבא וכמובן אם הייתם בקבע. אם לא עשיתם צבא או שרות לאומי מומלץ לוותר על חלק זה.

שפות ותוכנות – עם איזה כלים אתם מגיעים לתפקיד החדש

בימינו, כמעט בכל תפקיד נעשה שימוש בתוכנות שונות. בחלק זה חשוב לציין את התוכנות שאתם מכירים ויודעים להשתמש בהן, כמו תוכנות ניהול משרד דוגמת פריוריטי, או תוכנות עיצוב שונות. אם אין לכם כאלה, כדאי לציין את המינימום הנדרש שהוא שליטה במיומנויות אופיס, אותן רוכשים כבר בבית הספר. בעולם הגלובלי שלנו, שפות נוספות יכולות גם הן לתרום לכם. את השפות תציינו לפי הרמה שלכם: רמת שפת אם, רמה גבוהה או בינונית.

עיצוב חדשני

העיצוב הוא הנראות המיידית של קורות החיים והוא בעל חשיבות עליונה שלפעמים מכריעה האם המעסיק יתקדם ויקרא את התוכן או לא. לכן, כדאי להקפיד על עיצוב נכון ומתאים.

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא אורך העמוד. לרוב רובם של המועמדים רצוי להגיש את קורות החיים בעמוד אחד בלבד, עם שוליים נורמליות ובגודל גופן 10-12. חריגה לשני עמודים אפשרית רק לאנשים מבוגרים עם המון ניסיון בעבודה או עם רשימת הישגים גדולה כמו מחקרים אקדמאיים בהם השתתפו.

כדאי להדגיש את הכותרות ואת הנושאים החשובים כדי ליצור מראה מסודר לעמוד, אך כמובן גם בכך אין להפריז. חשוב מאוד לשמור על מראה רשמי, לא צבעוני וכמובן שלא לכלול תמונות שיגרמו לקורות החיים להראות ילדותיים.

סדר הופעת הניסיון שלכם, בכל חלק של קורות החיים יהיה מהסוף להתחלה, כך שקודם יופיעו הדברים האחרונים שעשיתם לפי שנים (אין לציין חודשים בקורות החיים). את סדר הנושאים עצמם בחרו לפי מי שאתם, למשל: חיילים משוחררים ישימו קודם את פרק השרות הצבאי ואקדמאיים את פרק ההשכלה.

המלצות הן דבר נהדר והרבה מעסיקים מבקשים אותן, אך הן אינן חלק מקורות החיים. רשמו בסוף המסמך כי "המלצות יימסרו לפי דרישה".

ועכשיו נותר רק לרשום את קורות החיים המנצחים שלכם שיבטיחו לכם זימון לראיון עבודה ומשם הדרך שלכם לעבודה כבר סלולה – בהצלחה!